Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je na podlagi 8. odstavka 3. člena Ustanovitvenega akta Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije, 23/13, 84/16 in 12/17 – popr.) posredovalni organ v postopkih izterjave neplačanih preživnin v primerih, ko živi preživninski zavezanec ali preživninski upravičenec v drugi državi in opravlja to nalogo od 1. 4. 2017 dalje.
Preživninski upravičenec, ki živi v Republiki Sloveniji, se lahko v primeru, da mu preživninski zavezanec ne plačuje preživnine, po pomoč pri izterjavi preživnine obrne na Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije.
Kontaktni podatki:
Najpogostejša pravna podlaga za uveljavljanje zahtevka za izterjavo preživnine v tujini je Uredba Sveta (ES) z dne 18. decembra 2008 o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju sodnih odločb ter sodelovanju v preživninskih zadevah.
Uredba se neposredno uporablja v vseh državah članicah Evropske unije, vključno z Združenim kraljestvom. Danska je z izjavo na podlagi vzporednega sporazuma z Evropsko skupnostjo potrdila svoj namen za izvajanje vsebinskih določb Uredbe, kolikor ta uredba spreminja Uredbo (ES) št. 44/2001.
Preživninski upravičenec ali njegov zakoniti zastopnik svojemu zahtevku za izterjavo preživnine priloži sledeče originalne ali notarsko overjene dokumente, ki morajo biti po sodnem tolmaču prevedeni v jezik države, kjer živi preživninski zavezanec:
Za izterjavo preživninskih zahtevkov zoper preživninske zavezance, ki prebivajo v državah, ki niso članice Evropske unije, se zahtevek za izterjavo preživnine v tujini vlaga na podlagi Konvencije o mednarodni izterjavi preživnine otrok in drugih oblik družinskih preživnin z dne 23. 11. 2007, kjer pa je potrebno poleg prilog, ki so naštete v prejšnjem odstavku, priložiti prevod celotne sodbe oziroma druge odločbe, ki imajo podobno veljavnost ali učinek kot sodba.
V primeru držav, ki niso podpisnice te Konvencije, pa se zahtevki za uveljavljanje preživnine vlagajo na podlagi Konvencije združenih narodov o izterjavi preživninskih zahtevkov v tujini.