Študenti / Posamezniki / Novice / 24 Feb 2025

Štipendisti Ad futura v tujini: Anika Krenker

Naša naslednja Ad futura štipendistka je na Nizozemskem, na univerzi Vrije v Amsterdamu, dokončala magisterij znanosti iz ekonomije s specializacijo v javnih politikah. Pravi, da so se ji preko študija v tujini odprla mnoga vrata.

»Med drugim sem po študiju uspešno zaključila pripravništvo pri Evropski komisiji v Bruslju, kjer so mednarodne izkušnje izjemnega pomena. Rastla pa nisem samo v kariernem vidiku, temveč tudi na osebnem. Živeti in študirati v tujini daje izkušnji evropskega projekta dodatno razsežnost.«

1. Kako vam je štipendija Ad future pomagala pri uresničevanju vaših sanj, da bi študirali v tujini?

Zaradi odobrene štipendije sem se lahko popolnoma posvetila svojemu študiju in izkušnji življenja v drugi državi. Svoj prosti čas sem tako lahko preživela v raziskovanju Nizozemske in širjenju obzorij. Kdo ve, če bi me dežela mlinov na veter tako očarala, če bi morala svoj prosti čas preživljati v službi in skrbeh, kako bom plačala najemnino.

2. Kaj je največja prednost študija v tujini?

Pravijo, da je cona udobja čudoviti kraj, ampak da tam žal nič ne raste. Mislim, da te študij v tujini zagotovo vrže iz cone udobja, in prisiljen si rasti v vseh možnih pogledih. Si navajen piti svojo Barcaffe kavo, jah šment, ne bo šlo, je ne prodajajo … Ampak kmalu spoznaš kolega iz Italije, ki je s sabo prinesel svoj kavomat in mešanico zrn in do konca življenja te bo ta vonj spominjal na neprespane noči, ko ste se učili v knjižnici za naslednji izpit. Neprespane noči, ki jih je popestril tvoj jabolčni zavitek ali pa od kolegice belgijski vaflji.

Študij v tujini te ne povleče zgolj iz cone udobja, ampak te konkretno oplemeniti z izkušnjami in znanjem tudi izven študentskih klopi.

3. Katera je vaša največja življenjska lekcija, ki ste se jo naučili zaradi študija v tujini?

Zdi se mi, da ko si res prisiljen reči bobu bob in si odgovoriti na težka vprašanja, šele lahko rasteš. In v okolju, kjer si (vsaj do neke mere) prepuščen sam sebi in popolnoma odgovoren zase, vidiš, koliko si res sposoben. Študij v tujini mi je dal samozavest in zavedanje, da sem sama zmožna veliko več in da lahko dosežem vse, kar si zadam.

4. Kaj pomeni izkušnja študija v tujini za vašo nadaljnjo karierno pot?

Mednarodni profili so dandanes izjemno zaželeni, če ne že skoraj norma. In kako drugače pridobiti mednarodne izkušnje v mladosti kot s študijem v tujini. Sama sem po študiju na Nizozemskem nadaljevala svojo karierno pot v Belgiji in prepričana sem, da sem bila pri svojem delu uspešna ravno zaradi kilometrine, ki mi jo je dal študij v tujini.

5. Kaj vam je/bo najbolj ostalo v spominu (anekdota, izkušnja iz študija v tujini)?

Prvi teden študija sem v okviru različnih dogodkov, povezanih z mojo novo univerzo, spoznala skupino deklet, ki je še danes izjemno pomemben del mojega življenja. Skupaj potujemo, se obiskujemo, si pomagamo in enostavno živimo življenje na polno. Zaradi njih govorim boljše nemško, boljše razumem politično situacijo Nizozemske, cenim skandinavsko Hygge mentaliteto. Enostavno vidim življenje iz popolnoma druge perspektive.

6. Kateri je vaš največji dosežek povezan s študijem v tujini?

Mislim, da brez izkušnje študija v tujini ne bi bila uspešna pri razpisu za pripravništvo v Evropski komisiji. Kombinacija edinstvene specializacije, ki žal ni na voljo v Sloveniji in bogatih mednarodnih izkušenj, mi je omogočila, da sem od znotraj lahko spoznala delovanje ene izmed najbolj pomembnih institucij v Evropi.

7. Kje se vidite v prihodnosti?

V prihodnosti se vidim na mostu med Slovenijo in svetom. Zdi se mi, da lahko z znanjem in izkušnjami, ki sem jih pridobila v tujini, prispevam veliko svoji domovini. Ali bo to v akademskem svetu, v supra-nacionalni organizaciji ali kako drugače pa bomo videli.

8. Kaj bi svetovali študentom, ki si želijo študirati v tujini ali se že odpravljajo na študij v tujino?

Zajemi življenje z veliko žlico. Večkrat reci »pa ajde, gremo« novim izkušnjam! Vsak začetek je lahko malo strašen in hitro se lahko zapremo v svojo sobo in delamo res minimum tako v akademskem kot v socialnem pogledu. Ampak, če se prisilimo, da se pridružimo društvom fakultete, ki so nam všeč, ali če gremo na tečaj tenisa ali pa na sprehod s cimrom … se nam življenje lahko hitro obrne na glavo v najboljšem možnem smislu.

Kontakti

Dunajska 20, 1000 Ljubljana gp@sklad-kadri.si

Vsi kontakti
Na vrh strani