Dijaki / Študenti / Novice / 13 Aug 2024

Štipendisti Ad futura v tujini: Jurij Marcos Marc

V tokratnem intervjuju se nam bo predstavil Jurij Marcos Marc, ki se je s pomočjo štipendije Ad futura vpisal v program dentalne medicine na Reki (Hrvaška). Kar ga najbolj navdušuje in motivira pri študiju, je velikost razreda. V 4. letniku je le osem študentov, kar pomeni ogromno pozornosti s strani profesorjev in praktično individualne vaje in pouk. Več o Jurijevi izkušnji s študijem v tujini preberite v spodnjem intervjuju.

"Vaje in pouk mojega študijskega programa so skoraj povsem individualni, saj nas je v razredu le osem."

Jurij Marcos Marc

  • Kako vam je štipendija Ad future pomagala pri uresničevanju vaših sanj, da bi študirali v tujini?

Štipendija Ad futura je ključna pri mojem študiju. Pravzaprav mi ne le pomaga, ampak mi študij v tujini omogoča. Pokriva mi celotno šolnino (10.000 EUR letno), poleg tega pa mi

omogoča tudi pokrivanje vseh stroškov bivanja v tujini. Imam srečo z nastanitvijo, saj za sobo v stanovanju plačujem relativno malo, kar pomeni, da se čez mesec ne potrebujem

obremenjevati s financami. Posledično mi tudi ni treba delati med študijem, zaradi česar se lahko osredotočim na študij. V svojem prostem času sem začel tudi z balvanskim plezanjem enkrat tedensko.

  • Kaj je največja prednost študija v tujini?

Prednosti je veliko, zato bom izpostavil tri.

Največja prednost mojega študijskega programa so zagotovo vaje in pouk, ki so skoraj povsem individualni, saj nas je v razredu le osem. Mislim, da je očitno, kakšnega pomena je to za kakovost študija.

Druga prednost, ki jo vidim, je zelo praktično usmerjen in moderen študijski program. Program dentalne medicine je program na Fakulteti dentalne medicine. Nismo pod okriljem Medicinske fakultete in smo edina prioriteta naše fakultete. Splošni medicinski predmeti so usmerjeni v zobozdravstvo. Z nekaterimi strokovnimi zobozdravstvenimi predmeti pričenjamo že v drugem letniku, vključno z določenimi predkliničnimi vajami (ne na pacientih). V tretjem letniku smo skoraj v celoti v zobozdravstvu in vaje potekajo na umetnih in izritih zobeh. V četrtem letniku je praktično cela naša prisotnost na fakulteti (večino dneva) delo s pacienti vsak dan in to se nadaljuje do konca študija. Profesorji in asistenti nam veliko pustijo delati in nas usmerjajo.

Tretja prednost pa je ustvarjanje poznanstev s tujci in spoznavanje različnih kultur, ki se odražajo tudi pri študiju in delu. Torej, širjenje splošne razgledanosti in poznanstev. V razredu imam Italijane in nekaj Hrvatov. V nižjih letnikih na mednarodnem programu so tudi Nemci, Francozi, Slovenci, itd. Poznanstva in izmenjava znanja bosta gotovo ostala in potekala tudi po končanem študiju.

  • Katera je vaša največja življenjska lekcija, ki ste se jo naučili zaradi študija v tujini?

To lekcijo bi lahko opisal nekako takole: »Če si nečesa želiš, naredi.« Celotna dosedanja izkušnja študija v tujini z vsem, kar spada zraven, mi je močno povečala odločnosti. Pred študijem v tujini bi se opisal, kot polovico introvertiranega, polovico ekstrovertiranega. V tujini nisem poznal nikogar. Prav tako nisem poznal ostalih Slovencev v mestu. Če sem želel spoznati nove ljudi, sem moral do njih pristopiti. Tudi odhod na študij v tujino je zahteval nek udarec po mizi, da grem. Če si želim nečesa študirati, grem. Štipendija Ad futura, ki je odlična štipendija, zahteva, da zbereš pogum in se prijaviš. Želje se večinoma uresničijo le, če jim pristopiš naproti. Sanjarjenje o željah brez dejanj ne vodi do njih.

  • Kaj pomeni izkušnja študija v tujini za vašo nadaljnjo karierno pot?

Študij v drugi državi se bo gotovo odražal v pogledih in pristopu k delu. Ne le zaradi tujih profesorjev, ampak tudi zaradi neke delavnosti, ki jo potrebujem za študij. Plačljiv študij v tujini in sedaj pod okriljem štipendije Ad futura pomeni neko odgovornost. Ob tem čutim tudi neko odgovornost, da predstavim našo državo v pozitivni luči. Na fakulteti so tudi drugi Slovenci in mislim, da nam to, kar uspeva. Naš program je tudi zelo praktično usmerjen in mislim, da bom dobro pripravljen na delo in samozavesten, ko doštudiram. Tu bi rad poudaril odločnost. Odločnost, ki jo pridobivam, bo tudi pomagala pri samem odločanju pri delu kot tudi na moji karierni poti. Stiki s tujimi kolegi pa bodo dobra povezava med nami za vse nove pristope in inovacije, ki jih bo kdo iznašel ali preizkusil.

  • Kaj vam je/bo najbolj ostalo v spominu (anekdota, izkušnja iz študija v tujini) in kateri je vaš največji dosežek povezan s študijem v tujini?

Letos sva se s kolegom prijavila na mednarodno tekmovanje v izdelavi zalivk (plomb). Ker sva hitela zaradi drugih študijskih obveznosti, sva spregledala, da je tekmovanje namenjeno študentom zadnjih letnikov in mladim zobozdravnikom. To sva opazila naknadno, ko sva že bila izbrana za sodelovanje na tekmovanju. Seveda, sva o pomoti obvestila organizatorje, ki pa so nama sodelovanje dovolili. Zaradi »hude« konkurence so najina pričakovanja seveda bila dokaj nizka, ampak sva bila vesela, da bova sodelovala, dobila brezplačen seminar o uporabi materialov, materiale za izdelavo zalivk in predvsem imela dodatno priložnost izdelave zalivk ob študiju. Pozitivno sva bila presenečena, ko na koncu nisva bila zadnja. Sam sem pristal v boljši polovici. Mislim, da je to odličen rezultat za (takrat) osmo zalivko.

Dodatno mi je v čast tudi, da so me profesorji prosili za pomoč pri vajah za tretje letnike pri dveh predmetih. V veselje mi je učiti nižje letnike v drugem semestru in komaj čakam ponovitev naslednje šolsko leto.

  • Kje se vidite v prihodnosti?

Štipendija me zavezuje k delu v Sloveniji za vsaj toliko let, kolikor bom študiral v tujini. To mi zelo ustreza. Rad bi delal v splošni zobozdravstveni ambulanti, kjer bom pridobil nove izkušnje in lahko delal na vseh zobozdravstvenih področjih. Delo splošne ambulante me najbolj veseli. Kombinacija vseh področij in pacienti, ki jim slediš in se vračajo k tebi, ne da jim le opraviš storitev. S časom bi si želel na specializacijo: zelo me veseli endodontija. Ta mi bo podala dodatno znanje, ki ga bom lahko ponujal in hkrati bil zelo natančen in usmerjen v detajle, kar je moja vrlina.

  • Kaj bi svetovali študentom, ki si želijo študirati v tujini ali se že opravljajo na študij v tujino?

Svetoval bi jim, naj pogumno stopijo na pot, in se med drugim prijavijo na štipendijo Ad futura. Odhod v tujino je lahko malce strašen, vendar pa razširi razgledanost in obzorja. Študij v tujini je odlična življenjska izkušnja in priložnost za nova poznanstva, učenje tujega jezika … Predvsem pa: »Nitkajte!«

Kontakti

Dunajska 20, 1000 Ljubljana gp@sklad-kadri.si

Vsi kontakti
Na vrh strani