Študenti / Posamezniki / Novice / 04 Nov 2024

Štipendisti Ad futura v tujini: Marko Leskovar

Naš naslednji Ad futura štipendist, ki ga bomo spoznali v tokratnem intervjuju, je Marko Leskovar, ki je med 2018 in 2021 v Nemčiji na Tehnična univerza v Munchnu opravljal magisterij iz računalniške mehanike.

»Moja študijska izkušnja je posebna, ker mi je omogočila nešteto novih priložnosti za nadaljnjo zaposlitev in sklepanje novih prijateljstev.«

Dogodek ob 150-letnici TUM

  • Kako vam je štipendija Ad future pomagala pri uresničevanju vaših sanj, da bi študirali v tujini?

Največja prednost štipendije Ad futura je, da mi je omogočila skoraj popolno finančno neodvisnost med samim študijem v tujini, ki je lahko drugače ogromen finančni zalogaj. Naj si bodo to višji življenjski stroški, ali pa sama nastanitev, ki lahko v Nemčiji z lahkoto znese več kot 600 evrov za sobo v WG-ju (deljeno stanovanje). Ad futura mi je olajšala mojo odločitev in me spodbudila k študiju v tujini. Dejstvo, da zaradi prejemanja štipendije nisem potreboval dodatne študentske zaposlitve, kot je to običajno za tuje študente, pa pomeni, da sem lahko namenil več časa za študijske obveznosti, razne hobije, prijatelje in seveda prosti čas.

  • Kaj je največja prednost študija v tujini?

Največja prednost študija v tujini ni toliko v večji kakovosti izobraževanja, kot je v neverjetni osebni rasti in večji stopnji neodvisnosti. Študij v tujini je na svoj način popoln začetek od znova. Tukaj ni več družine in prijateljev, ki so nam vedno stali ob strani. Naenkrat se znajdeš sam. Sam med tujci, v tuji državi in s slabim znanjem lokalnega jezika (to je nemščine). Ta začetni šok mi je vsekakor pomagal, da sem postal bolj iznajdljiv in samozavesten. Začetni strah pred novim je kmalu zbledel. Hitro sem uredil vse formalnosti in se ustalil v študentskem naselju. Kar kmalu zatem sem našel nove prijatelje, ki, enako kot jaz, prihajajo iz celega sveta, vsi z enakimi cilji in težavami. Študij v tujini je kmalu postal enak kot vsak študij.

  • Katera je vaša največja življenjska lekcija, ki ste se jo naučili zaradi študija v tujini?

Moja največja življenjska lekcija je spoznanje kako pomembno je imeti odprt pogled na svet. Vsi ljudje, ki sem jih srečal med študijem, prihajajo iz različnih držav in različnih kultur. To mi je omogočilo vpogled v različne tradicije in življenjske sloge in izboljšalo moje komunikacijske sposobnosti.

  • Kaj pomeni izkušnja študija v tujini za vašo nadaljnjo karierno pot?

Študij v tujini mi je ponudil dostop do nešteto predavanj, raznih tečajev in raziskovalnih priložnosti. Že tekom samega študija so nas profesorji spodbujali k sodelovanju na raziskovalnih projektih univerze TU München, ali pa k opravljanju prakse na podjetjih, s katerimi tesno sodelujejo, kot so na primer BMW, MTU ali Airbus. Kot zanimivost, TU München ponujala tudi tako imenovani “Start-up inkubator”, ki pomaga študentom z dobrimi poslovnimi idejami z legalno in finančno pomočjo pri odpiranju lastnega podjetja. Možnosti za perspektivno kariero v visokotehnološkem sektorju takoj po končanem študiju je tako skoraj nešteto. Sam, na primer, sem dobil zaposlitev kot znanstveni raziskovalec na interdisciplinarnem inštitutu za matematiko in računalništvo v Berlinu (ZIB), kjer razvijamo napredne algoritme za avtomatsko analizo slik v medicini. Moja možnost za nadaljevanje kariere v znanosti in tehniki je ogromna.

BMW stolp

  • Kaj vam je/bo najbolj ostalo v spominu (anekdota, izkušnja iz študija v tujini)?

Najbolj so mi ostali v spominu ljudje, ki sem jih spoznal med študijem. Moji sošolci so sedaj moji dobri prijatelji iz celega sveta. Kljub vsem kulturnim razlikam in različnim življenjskim slogom smo se dobro ujeli, saj smo vsi prišli v Nemčijo z istim ciljem, najti nove izzive in razširiti naš pogled na svet. Kar se mi je najbolj vtisnilo v spomin pa je seveda vsakoletni obisk Oktoberfesta in mnogi skupni izleti v sosednje države. Med drugim sem svojim študijskim prijateljem razkazal tudi Slovenijo.

Oktoberfest

  • Kateri je vaš največji dosežek povezan s študijem v tujini?

Najbolj sem ponosen na dejstvo, da sem bil pripravljen zapustiti svojo cono udobja in se odpraviti na študij v tujini. Takoj zatem pa sem seveda ponosen, da sem študij tudi uspešno opravil v rednem študijskem času.

  • Kje se vidite v prihodnosti?

Kljub vsem prednostim in kariernim priložnostim, ki jih tujina ponuja, se še vedno rad vračam v domovino. Zaenkrat preživim večino časa v Berlinu, z občasnim delom od doma. Sčasoma bi se z veseljem rad vrnil v Slovenijo in se ustalil v kakšnem razvojnem oddelku v slovenskem ali pa mednarodnem podjetju. Z nekaj več izkušnjami in pomočjo podobno mislečih ljudi pa se mogoče podam tudi na samostojno pot in odprem lastno podjetje.

  • Kaj bi svetovali študentom, ki si želijo študirati v tujini ali se že opravljajo na študij v tujino?

Predvsem ne se bati! Študij v tujini je edinstvena priložnost za osebno in profesionalno rast. Naj vas vse morebitne skrbi in strahovi, ki jih trenutno imate, ne odvrnejo od vseh prednosti, ki jih študij v tujini lahko prinese. Bodite veseli novih izzivov, pa naj bo to s pomočjo Ad future, ali pa tudi brez. Ne bo vam žal.

Več informacij o štipendijah Ad futura nadete na naši spletni strani.


Kontakti

Dunajska 20, 1000 Ljubljana gp@sklad-kadri.si

Vsi kontakti
Na vrh strani