Kako vam je štipendija Ad future pomagala pri uresničevanju vaših sanj, da bi študirali v tujini?
Štipendija mi je v celoti omogočala financiranje dvoletnega magistrskega študija na Univerzi v Lundu. Če štipendije ne bi bilo, se verjetno ne bi prijavil na ta študij. Glede na to, da sem dobil štipendijo Ad future, sem izbiral študij samo glede na vsebino in kakovost programa.
Kaj je največja prednost študija v tujini?
Največja prednost študija v tujini je bila zame predvsem izpostavljenost drugačnim načinom študija in dela, drugim ljudem in kulturam tako znotraj kot zunaj univerze. Specifično na področju biomedicine pa mi je študij v Lundu omogočil tudi dostop do projektov in pristopov, ki jih v Sloveniji po mojem razumevanju ne izvajamo.
Katera je vaša največja življenjska lekcija, ki ste se jo naučili zaradi študija v tujini?
Največja življenjska lekcija, ki se je ne da na kratko opisati, je izpostavljenost novemu okolju in številnim, na povsem svoje načine izjemnim, ljudem.
Kaj pomeni izkušnja študija v tujini za vašo nadaljnjo karierno pot?
Po mojem mnenju je bil magistrski študij biomedicine zelo kakovosten, poleg tega pa mi je tudi omogočil dostop do svetovno priznane raziskovalne skupine, kjer zdaj opravljam doktorat. Vsaj še enkrat tako uporabno kot laboratorijsko znanje pa je verjetno bližina številnim različnim ljudem iz akademskega raziskovanja in industrije, tako kot bližnjim, kolegom in inštruktorjem, ki ti neprestano dajejo vzgled in občutek, da ti lahko uspe. Glede kariere se mi zdi, da je bil zame študij v tujini dobra odločitev. Na koncu bi rad poudaril, da je to moja osebna izkušnja, ki ni edina pot do izpolnjene kariere. V obeh primerih se odprejo in zaprejo druga vrata.
Kaj vam je/bo najbolj ostalo v spominu (anekdota, izkušnja iz študija v tujini)?
Od magistrskega študija so mi najbolj ostali skupinski izzivi, ki so jim rekli »problem-based learning«, kjer smo s sošolci skupaj poskušali rešiti zahtevna vprašanja na podlagi resničnih kliničnih ali raziskovalnih problemov. Izkušnja je bila res zanimiva in nekaj, česar v tej obliki nisem izkusil doma, in zdi se mi, da bi se od podobnih pristopov lahko učili v slovenskih šolah.
Kateri je vaš največji dosežek povezan s študijem v tujini?
Moj največji študijski dosežek je verjetno raziskovanje presenetljivega in neklasičnega vedenja enega od genov, ki jih raziskujem v okviru doktorskega študija v Lundu. Izven laboratorija pa sem kar ponosen na organizacijo poljudnoznanstvenih predstavitev v enem od popularnih barov v Lundu (po navdihu »Znanost na cesti«), kljub temu da javno govorništvo ni (bilo) ravno moja stvar.
Kje se vidite v prihodnosti?
Kar se tiče kariere, se v prihodnosti vidim nekje sredi ali pa ob boku biomedicinski znanosti, ki najbolje predstavlja moje profesionalno zanimanje. O podrobnostih trenutno še razmišljam, ker se mi iz dosedanjih izkušenj zdi, da so ljudje in način dela bolj pomembni od tematike. Kar se pa tiče države, bi bilo na Švedskem na mojem področju v veliko pogledih lažje delati in živeti. Ker pa nisem ravno nepristranski do družine, prijateljev in ostalega lepega v Sloveniji, trenutno s svojo zaročenko še kar raziskujeva in razmišljava o obeh možnostih.
Kaj bi svetovali študentom, ki si želijo študirati v tujini ali se že opravljajo na študij v tujino?
Vsem študentom, ki so me do sedaj vprašali o študiju v tujini, sem priporočal štipendijo Ad futura, saj res omogoči osredotočenje na program. Razen tega naj se ne osredotočajo na ožjo znanstveno vsebino študija ali projekta, ker se še največ naučit sočasno tudi od novih ljudi in okolja v tujini.