Kako vam je štipendija Ad future pomagala pri uresničevanju vaših sanj, da bi študirali v tujini?
Štipendija Ad futura mi je pokrila stroške šolnine za obe leti magistrskega študija in krila stroške bivanja na Nizozemskem eno leto.
Kaj je največja prednost študija v tujini?
Na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani sem uspešno zaključila dodiplomski študij biotehnologije. Študij mi je bil v Ljubljani všeč, vendar sem želela magistrski del študija opraviti v tujini. Med iskanjem primernih programov me je navdušil dvoletni magistrski program »Bio Inspired Innovation« na Univerzi v Utrechtu, na katerega sem se vpisala in ga tudi uspešno zaključila. Glavna privlačnost programa je bila v poudarku na praktičnem delu, ki je predstavljal osrednjo študijsko obveznost, namesto da bi se omejil zgolj na teoretična znanja. V okviru dvoletnega študija smo tako imeli 15 mesecev obvezne prakse, od tega 9 mesecev v enem od laboratorijev Univerze v Utrechtu in 6 mesecev v zunanjem podjetju ali instituciji. Poleg tega so nas študijske obveznosti spodbujale k samostojnemu razmišljanju, sodelovanju s sošolci in ostalimi zaposlenimi na fakulteti. S sošolci smo se z veseljem aktivno vključevali v neobvezne dejavnosti, kot je bilo npr. sodelovanje na tekmovanju Biomimicry Global Design Challenge.
Katera je vaša največja življenjska lekcija, ki ste se jo naučili zaradi študija v tujini?
Življenjskih lekcij je bilo kar precej in težko bi izpostavila le eno. Prvo lekcijo sem dobila že pred samim začetkom študija, ko sem se soočila z izzivom iskanja primerne nastanitve, saj na kampusu ni bilo dovolj študentskih sob in smo si jo morali študenti poiskati pri zasebnikih. Sledile so dokaj »vsakdanje« lekcije na temo študiranja in življenja v tujini, nato pa je marca 2020, sredi mojega prvega leta študija, nastopila globalna pandemija koronavirusa, ki je vsem nam prinesla nepričakovane življenjske izzive.
Kaj pomeni izkušnja študija v tujini za vašo nadaljnjo karierno pot?
Študij v tujini mi je omogočil, da sem spoznala drugačen študijski sistem in kulturo ter navezala stike z ljudmi iz različnih koncev sveta. Prepričana sem, da mi bo ta izkušnja v prihodnosti olajšala delo z ljudmi iz različnih okolij ter mi morda celo odprlo nove karierne poti zunaj Slovenije.
Kaj vam je/bo najbolj ostalo v spominu (anekdota, izkušnja iz študija v tujini)?
Težko bi izpostavila le en nepozaben dogodek. Z veseljem se bom spominjala vseh pogovorov o kulturnih navadah in običajih. V razredu nas je bilo približno pol tujih študentov in pol Nizozemcev. Kljub kulturnim razlikam smo se zelo dobro razumeli in se družili tudi izven študijskih okvirov. Ob teh druženjih smo se pogosto pogovarjali o kulturi in navadah v naših domovinah. Tako smo spoznali marsikateri mit in resnico o različnih narodih, ob čemer smo se vedno znova nasmejali do solz. Kot precej stresnega se bom nedvomno spominjala odhoda v Slovenijo v začetku pandemije. Šele v zadnjem trenutku, manj kot 12 ur pred vzletom, sem kupila letalsko karto za zadnje letalo, ki je letelo pred zaprtjem zračnega prostora.
Kateri je vaš največji dosežek povezan s študijem v tujini?
Kot vrhunec bi izpostavila sodelovanje na tekmovanju Biomimicry Global Design Challenge, ki ga je organiziral Biomimicry Institute. V ekipi s štirimi sošolci smo zasnovali inovativen biomimetičen izdelek, ki se je uvrstil med finaliste tekmovanja. To je bil izjemen dosežek, saj tekmovanje nima enega zmagovalca, ampak izpostavi najboljše ideje. Kot nagrado smo prejeli mesto na Launchpad tečaju, kjer smo se urili v strategijah za trženje izdelka in dobili mentorsko podporo. Naša pot se je sicer končala pri laboratorijskem prototipu, vendar je bila to dragocena izkušnja, ki mi je dala veliko znanja in izkušenj.
Kje se vidite v prihodnosti?
Trenutno sem zaposlena kot mlada raziskovalka na Kliničnem inštitutu za genomsko medicino v okviru Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Moja primarna ambicija v tem trenutku je uspešno zaključiti doktorski študij. Po doktoratu si želim ostati na inštitutu, če mi bodo to seveda razmere omogočale. V primeru, da se ta možnost ne izide, pa sem odprta za nove izzive in priložnosti v tujini.
Kaj bi svetovali študentom, ki si želijo študirati v tujini ali se že opravljajo na študij v tujino?
Izkoristite priložnost in si poiščite študij v tujini, če se vam le ponuja možnost! Tudi, če s samim študijem ali celotno izkušnjo ne boste povsem zadovoljni, bo to zagotovo ena izmed boljših izkušenj v vašem življenju.