Študenti / Posamezniki / Novice / 24 Mar 2025

Štipendisti Ad futura v tujini: Tajda Černigoj

Naša naslednja Ad futura štipendistka na Nizozemskem opravlja mednarodni program fizioterapije na Saxion University of Applied Sciences, v Enschedeju. Pravi, da si nikoli ni mislila, da bom kdaj študirala v tujini, vendar se je v zadnjem letniku gimnazije porodila vznemirljiva ideja o študiju v tujini.

»S prijavo sem stopila iz območja udobja in se z 19 leti odselila 1.200 km stran od doma. Nekaj, kar je bilo pred leti popolnoma nepredstavljivo. Danes je Nizozemska moj drugi dom, povezana z mnogimi pozitivnimi pa tudi negativnimi izkušnjami in predvsem z novimi prijateljstvi."

1. Kako vam je štipendija Ad future pomagala pri uresničevanju vaših sanj, da bi študirali v tujini?

Štipendija Ad Futura mi je omogočila, da lahko v tujini študiram brezskrbno, kar se tiče finančnih sredstev. To pomeni, da se lahko stoodstotno posvečam učenju in pridobivanju novih izkušenj, kar je definitivno privilegij. Hkrati se je treba zavedati, da znaša, za razliko od slovenskih javnih fakultet, šolnina za štiriletni študij na Nizozemskem kar precej. Za štipendijo sem izvedela, preden sem se prijavila na fakulteto, kar mi je dalo precejšnje upanje, da bo študij v tujini manjši finančni zalogaj.

2. Kaj je največja prednost študija v tujini?

Največjo prednost študija v tujini vidim v spoznavanju drugih kultur, ljudi in v svojem primeru zdravstvenega sistema. Nauči te prilagajanja novemu okolju, kar včasih ni najlažje, ampak te pa spodbudi k temu, da vidiš različne situacije skozi drugačne oči. Hkrati poleg študija lahko odkriješ tujo državo in kraje, ki jih drugače ne bi nikoli. Če se osredotočim na Nizozemsko, vidim veliko prednosti v odprtosti do mednarodnih študentov in seveda njihovo znanje angleščine.

3. Katera je vaša največja življenjska lekcija, ki ste se jo naučili zaradi študija v tujini?

Največja lekcija, ki sem se jo naučila skozi študij v tujini je to, da moraš kdaj stopiti iz svojega območja udobja. Če sem čisto iskrena, si nikoli ne bi mislila, da bom študij opravljala v tujini. Spomnim se, da sem imela težave s samim učenjem angleškega jezika in si nisem predstavljala, da bom čez nekaj let celotno izobraževanje opravljala v tujem jeziku. Potem pa sem se v četrtem letniku gimnazije odločila, da se bom prijavila na študij v tujini, opravila uradne izpite iz angleščine, sama pridobila štipendijo, poiskala stanovanje … V tistem trenutku bi bilo seveda veliko lažje, če bi študij opravljala v Ljubljani v poznanem okolju. Ampak sem se odločila za malo težjo pot, ki je ne bom nikoli obžalovala.

4. Kaj pomeni izkušnja študija v tujini za vašo nadaljnjo karierno pot?

Končan dodiplomski študij v tujini mi omogoča kar nekaj prednosti. Lahko nadaljujem s študijsko potjo v tujini, hkrati pa imam možnost v mnogih državah, kjer priznavajo nizozemsko izobrazbo. Po drugi strani se vedno lahko vrnem v Slovenijo, tudi za to, da lahko svoje izkušnje iz tujine uporabim doma. Hkrati pa sem navezala stike z mnogimi že diplomiranimi in pa prihodnjimi fizioterapevti, s katerimi nameravam ostati v stikih. To mi omogoča povezave in sodelovanje z več klinikami po celem svetu v prihodnjih letih.

5. Kaj vam je/bo najbolj ostalo v spominu (anekdota, izkušnja iz študija v tujini)?

Najbolj mi bodo v spominu ostali izleti in druženja z ljudmi, ki sem jih spoznala med študijem. Res je, da smo kar nekaj časa preživeli za knjigami, smo pa vedno našli čas za popoldansko druženje ali krajši izlet na drug konec Nizozemske. Kljub temu, da bomo kmalu vsak na svojem koncu sveta, so to prijatelji, s katerimi bom vedno ostala v stiku. Hkrati pa seveda že načrtujemo, na katerem koncu sveta se bomo srečali naslednjič.

6. Kateri je vaš največji dosežek povezan s študijem v tujini?

V zadnjem obdobju je moj največji dosežek izvedba pilotne študije in članek, ki smo ga napisali s skupino študentov. S pomočjo profesorjev načrtujemo objavo v naslednjem študijskem letu. Kar pa se tiče uspehov na splošno bi za svoj največji dosežek omenila pozitivne komentarje pri mojem delu, tako s strani profesorjev, kot tudi mentorjev na študijskih praksah. Mislim, da je to največja potrditev, ki jo lahko dobiš kot študent, da se je vloženo delo obrestovalo in da je poklicna pot, ki si jo izbral, prava.

7. Kje se vidite v prihodnosti?

V naslednjih nekaj letih po dokončanju študija, se želim vrniti v Slovenijo, kjer imam namen opraviti pripravništvo in strokovni izpit ter nabrati nekaj let izkušenj. Kaj se bo zgodilo kasneje, čisto iskreno ne vem … Vedno obstaja možnost, da se vrnem nazaj v tujino in opravim magistrski študij ali se tam celo zaposlim. Tukaj puščam odprte možnosti, saj ne vam, kako se bo življenje odvilo naprej.

8. Kaj bi svetovali študentom, ki si želijo študirati v tujini ali se že opravljajo na študij v tujino?

Svetovala bi jim, da preden se odločijo za ta korak, poiščejo ne samo informacije o študijskem programu, ampak tudi informacije o mestu, transportu, stanovanjih in o vseh pomembnih postopkih, ki so nujni za selitev v tujino. Kljub temu, da velikokrat slišimo samo dobre stvari o študiju v tujini, se je treba zavedati, da bo na tej poti najverjetneje en kup izzivov in ovir, s katerimi se bo treba soočiti in ni vedno najlažje biti sam na drugem koncu sveta. Ne se bati vprašati za nasvet ali pomoč, konec koncev bodo z vami drugi mednarodni študentje s podobnimi izkušnjami. Študij v tujini je definitivno edinstvena izkušnja, ki bo vsakemu ostala v spominu celo življenje.

Kontakti

Dunajska 20, 1000 Ljubljana gp@sklad-kadri.si

Vsi kontakti
Na vrh strani