Minister Jevšek je v nagovoru na zaključni slovesnosti poudaril, da je Slovenija uspešno izkoristila vsa razpoložljiva kohezijska sredstva, s katerimi se je izboljšala infrastruktura, spodbudilo inovacije ter ustvarilo nova delovna mesta v številnih regijah po Sloveniji. Več informacij o zaključni slovesnosti.
Ob zaključku perspektive je nastala tudi zaključna publikacija Evropska kohezijska politika 2014-2020, kjer so predstavljeni ključni dosežki in posamezne dobre zgodbe. Zelo ponosni smo, da je za predstavitev prednostne osi 8 (Spodbujanje zaposlovanja in transnacionalna mobilnost delovne sile) izbran skladov projekt ASI – Celovita podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile. S projektom ASI smo krepili in razvijali kompetence več kot 18.000 starejšim zaposlenim v podjetjih. Projekt se je odzval na izzive povezane z demografskimi trendi in staranjem prebivalstva, ki so v Sloveniji privedli do zmanjšanja delovno sposobnega prebivalstva in nizke stopnje zaposlenosti starejših.
Vabljeni k ogledu zaključne publikacije, v kateri so predstavljeni ključni dosežki in posamezne dobre zgodbe, več informacij o projektu ASI pa najdete na strani 22.
Evropsko podprti programi, ki smo jih izvajali na skladu, krepijo kompetence mladih za izboljšanje njihove praktične usposobljenosti in spodbujajo vlaganja v zaposlene v podjetjih ter tudi v posameznike.
V obdobju 2014–2020 smo v različne usposabljanja in izobraževanja vključili preko 140.000 ljudi in sicer:
- 3.564 dijakov v program štipendije za deficitarne poklice,
- 25.854 dijakov, vajencev in študentov v program praktičnega usposabljanja mladih,
- 3.379 študentov, 467 pedagoških mentorjev, 423 strokovnih sodelavcev in 171 podpornega strokovnega osebja v program Študentski inovativni projekti za družbeno korist,
- 4.243 študentov, 1130 pedagoških mentorjev oziroma koordinatorjev ter 810 predstavnikov gospodarstva ali družbenega okolja v program Po kreativni poti do znanja,
- 1.796 posameznikov v program Neformalnega izobraževanja in usposabljanja zaposlenih,
- 2.935 odraslih pri pridobivanju srednješolske izobrazbe,
- 3.511 oseb vključenih v program SPIN, v usposabljanja s katerimi se prepreči izgubo zaposlitve,
- skoraj 18.000 starejših zaposlenih je okrepilo in razvijalo kompetence v sklopu projekta ASI,
- izučili smo 130 glasnikov in glasnic razvoja starejših zaposlenih,
- 6.500 posameznikom smo okrepili kompetence z udeležbo na usposabljanjih Kompetentne Slovenije,
- okrepili kompetence skoraj 70.000 zaposlenih v 27 podprtih kompetenčnih centrih.