Štipendist je upravičen do nadaljnjega prejemanja štipendije za deficitarne poklice, če uspešno zaključi letnik, za katerega je prejemal štipendijo, in se vpisuje v višji letnik istega izobraževalnega programa. Sklad po uradni dolžnosti v začetku vsakega novega šolskega leta preveri izpolnjevanje vseh pogojev po Zakonu o štipendiranju (ZŠtip-1) za nadaljnje prejemanje štipendije, zato štipendistom do zaključka izobraževalnega programa ni treba pošiljati ničesar. Štipendistom, ki so ponovno vpisani v isti letnik izobraževalnega programa, pravica do štipendije miruje.
V primeru spremembe izobraževalnega programa lahko štipendist pri skladu preveri, ali je nov program deficitaren ali ne. V primeru prepisa na program, ki ni deficitaren, mu pravica do štipendije za deficitarne poklice preneha. Štipendist mora vse spremembe, ki lahko vplivajo na štipendijsko razmerje, sporočiti v roku 30 dni od nastale spremembe oz. odkar je izvedel za spremembo.
Štipendist mora uspešno zaključiti izobraževalni program do 30. septembra naslednjega koledarskega leta po zaključenem letniku, za katerega je pridobil štipendijo, in skladu posredovati potrdilo o uspešno opravljenem zaključnem izpitu oziroma poklicni maturi.
Več odgovorov na pogosta vprašanja v zvezi s štipendijami za deficitarne poklice najdete tukaj.
Dijaki, ki pa se prvič vpisujejo v 1. letnik izobraževalnega programa za katerega od poklicev, ki je opredeljen kot deficitarni, pa lahko vlogo za dodelitev štipendije za deficitarne poklice oddajo do 24. septembra 2021. Razpis z vlogo in vsemi dodatnimi informacijami je objavljen tukaj.