Naslov letošnjega dogodka je bil »Spodbujanje zaposlovanja invalidov - vi sprašujete, mi odgovarjamo«, saj smo želeli dati besedo predvsem udeležencem. V praksi namreč opažamo, da so kljub spodbudam za zaposlovanje invalidov in ohranjanje delovnih mest zanje, invalidne osebe kot ena izmed najbolj ranljivih skupin, še vedno prepogosto prikrajšane za priložnosti za sodelovanje na trgu dela.
Poleg kolegic iz oddelka za spodbujanje zaposlovanja invalidov na našem skladu smo na dogodek povabili tudi predstavnike vseh ostalih ključnih institucij v državi, ki s svojim delom, pomembno prispevajo k enakovrednemu vključevanju invalidov v delovno okolje. In sicer od Direktorata za invalide na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, do Zavoda RS za zaposlovanje in Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta RS Soča (URI Soča). Vsaka izmed institucij je na kratko predstavila osnovne informacije iz svojih delovnih področij, nato pa so sledila številna vprašanja, s katerimi se soočajo delodajalci pri zaposlovanju invalidov in invalidi pri pridobivanju statusa invalida in iskanju zaposlitve.
Gostiteljica spletnega dogodka – direktorico našega sklada mag. Barbara Leder je povedala: »Sistem spodbujanja zaposlovanja invalidov, ki ga imamo v Sloveniji, Evropske države pogosto postavljajo za zgled in primer dobre prakse. Pohvalijo, da naš sistem dejansko živi tudi v praksi. Kar kažejo tudi podatki. Število vlog in izplačil za pomoč delodajalcem k zaposlitvi invalidov in ohranitvi njihovih delovnih mest iz leta v leto narašča. Sklad vse spodbude delodajalcem, ki zaposlujejo invalide, financira iz sredstev, vplačanih iz naslova kvote, kar pomeni, da je sistem samozadosten. Postopki za uveljavljanje spodbud niso zahtevni, naše sodelavke na oddelku za spodbujanje zaposlovanja invalidov pomagajo delodajalcem razumeti pogoje, zato resnično spodbujamo vse delodajalce k razmisleku, katere spodbude bi lahko uveljavljali.«
Predstavnica URI Soča Aleksandra Denša je celotni spletni dogodek slikovito opisala z naslednjimi besedami:
»Povedati, poslušati, biti slišan, medsebojno učenje, spoštovanje in sprejemanje so temeljni za dobre in pozitivne spremembe v družbi, v dobrobit vseh«.
Naj bo ta spletni dogodek opomnik, da lahko z usmerjenimi prizadevanji in podporo spremenimo življenja invalidov ter obogatimo našo družbo. Skupaj lahko ustvarimo bolj vključujočo in enakopravno prihodnost za vse.
Vabilo na naslednjo spletno delavnico
Lepo vabljeni v torek, 10. 12. 2024, ko za delodajalce pripravljamo novo spletno delavnico z naslovom Nadomestna izpolnitev kvote, ki je eden izmed načinov izpolnitve obveznosti zaposlitve invalidov.
Obvezne prijave in vse o delavnici na spodnjem gumbu:
Lepo vabljeni!