Osrednja vsebina in namen projekta je opis in evalvacija metod integralnega dihanja in njihova empirična podpora skozi raziskovanje bio-psiho-socialnih učinkov različnih tehnik dihanja za krepitev zdravja posameznika in za podporo njegovim vzorcem življenjskega sloga.
Dihanje je osnovni fiziološki proces, ki poteka tako nezavedno kot z močjo volje. Vzorec dihanja pri večini ljudi se spreminja ves čas, sledi našim aktivnostim, počutju in nadzoru. Osveščenost o pomenu optimalnih dihalnih vzorcev in dihalne higiene predstavlja preventivno obnašanje zoper razvoj dejavnikov tveganja za zdravje in je del različnih terapij. Če je človek sposoben zaznave spremembe v dihanju in njegovega načrtnega usmerjanja, tudi v najtežjih trenutkih, v počasno, globoko in ritmično dihanje, predstavlja tako obnašanje uspešen mehanizem v boju zoper prisotnost različnih zdravstvenih tveganj, telesne kot tudi psihološke narave. To vodi k optimizaciji delovnih sposobnosti, nadzoru stresa in hitrejši regeneraciji.
Za osveščanje širše populacije so nastali naslednji materiali:
- video obvestilo javnosti,
- spletna pdf in brana/igrana pravljica ter
- priročnik za razvoj integralne zmogljivosti.
Vabljeni k ogledu tudi preostalih projektov.
Program PKP sofinancirata Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.