Namen štipendijskih programov Ad futura je izboljšati konkurenčnost slovenskega gospodarstva s prenosom znanja in dobrih praks iz tujine v Slovenijo. Študenti z izkušnjo mobilnosti v tujini izstopajo na trgu dela, saj v tujini okrepijo znanje enega ali celo več jezikov, poleg tega pa se v času mobilnosti tudi osebnostno kalijo. Pri selitvi v tujino in integraciji v novo okolje se srečujejo z drugačno kulturo in navadami in nemalokrat naletijo na povsem nepričakovane težave in izzive. Obvladovanje teh situacij prispeva k njihovi prožnosti in ustvarjalnosti pri iskanju rešitev ter posledično k samostojnosti pri sprejemanju odločitev ter zrelosti.
Poleg tega pridobijo tudi medkulturne kompetence, komunikacijske spretnosti, izjemno socialno mrežo in mnoge druge izkušnje. Ob tem velja omeniti tudi specifična področja oziroma smeri študija, ki v Sloveniji niso na voljo, v tujini pa. Izobraževanje v tujini tako omogoča mladim, da se v Slovenijo vrnejo s povsem novimi znanji in izkušnjami, ki bodo povečale njihovo zaposljivost in s katerimi bodo lahko pomembno prispevali h gospodarskemu in tehnološkemu razvoju Republike Slovenije.
Sklad z razpisi podpira tudi študijsko mobilnost tujcev v Slovenijo z namenom izmenjave kulturnih vrednot, znanja in poglobljenega sodelovanja na področju izobraževanja ter družbeno-gospodarskega partnerstva med Slovenijo in tujino.
Objavljeni so naslednji razpisi:
- Štipendije Ad futura za študij v tujini za leto 2022 (317. javni razpis) so namenjene štipendiranju vlagateljev za dodiplomski in podiplomski študij na tujih izobraževalnih ustanovah za posamezno raven izobraževanja in pridobitev javno veljavnega spričevala. Rok prijave je 15. 4. 2022.
- Štipendija za študijske obiske dijakov in študentov v tujini za leto 2021 (316. javni razpis), ki jih matična izobraževalna ustanova vrednoti kot del izobraževalnega programa v Sloveniji. Sredstva so namenjena štipendiranju študijskih obiskov dijakov od 1. 9. 2021 dalje in študijskih obiskov študentov od 1. 10. 2021 dalje, pri čemer se mora študijski obisk dijaka pričeti najkasneje do vključno 31. 8. 2022, študijski obisk študenta pa najkasneje do vključno 30. 9. 2022. Rok prijave je do porabe sredstev oziroma najdlje do 30. 9. 2022.
- Štipendije za študijske obiske študentov v okviru programa Erasmus+ 2021 (314. javni razpis) so namenjene izobraževalnim institucijam. Predmet razpisa je štipendiranje študijskih obiskov študentov. Rok prijave je do porabe sredstev oziroma do vključno 31. 5. 2022.
- Štipendije za sodelovanje dijakov in študentov na tekmovanjih v tujini za leto 2021 (315. javni razpis), kjer lahko slovenske izobraževalne, raziskovalne in strokovne organizacije pridobijo sredstva za štipendiranje dijakov, študentov in njihovih mentorjev na skupinskih ali individualnih tekmovanjih iz znanja ali raziskovanja v tujini. Rok prijave je od 1. 2. 2020 do porabe sredstev oziroma najdlje do 30. 9. 2022.
- Javni razpis za program Fulbright za leto 2023 (318. javni razpis) je so namenjene udeležencem Fulbright programa, in sicer slovenskim državljanom za gostovanje v ZDA in ameriškim državljanom za gostovanje v Sloveniji. Rok prijave je do porabe sredstev oziroma najdlje do 27. 9. 2024.
- Štipendije za izobraževanje državljanov Angole v Sloveniji na podlagi razvojnih dogovorov v letu 2021 (319. javni razpis), ki so namenjene državljanom Republike Angole za podiplomski študij v Sloveniji. Rok prijave je določen kot odprti rok prijave, ki prične teči na dan objave javnega razpisa in traja do porabe sredstev oziroma podelitve treh štipendij oziroma najdlje pet let.
- Štipendija za udeležbo slovenskih dijakov na Benjamin Franklin mednarodnem poletnem institutu za leto 2022 (320. javni razpis) je namenjena največ enemu slovenskemu dijaku za pokrivanje stroškov udeležbe na Benjamin Franklin mednarodnem poletnem institutu v ZDA. Rok prijave je do porabe sredstev oziroma najdlje do 1. 6. 2022.
- Štipendije za doktorski študij na European University Institute (EUI) za leto 2022 (321. javni razpis). Štipendija je razpisana za enega vlagatelja, ki bo v študijskem letu 2022/2023 vpisan v 1. letnik štiriletnega doktorskega študija na European University Institute (EUI), pri čemer zadnje leto študija financira EUI. Rok prijave je 31. 5. 2022.
- Sofinanciranje podoktorskega raziskovalnega izobraževanja na European University Institute (EUI) za leto 2022 (322. javni razpis) je namenjeno sofinanciranju enoletnega podoktorskega raziskovalnega izobraževanja enemu vlagatelju na EUI, ki bo v študijskem letu 2022/2023 sprejet na podoktorsko raziskovalno izobraževanje in bo z njim tudi pričel v študijskem letu 2022/2023. Rok prijave je 31. 3. 2022.
Več informacij o posamezni štipendiji in pogojih je na voljo v razpisu, v poslovnem času sklada pa tudi po telefonu 01 434 15 66 ali po e-pošti ad-futura@sklad-kadri.si.
Sklad je v letu 2021 obeležil 20-letnico delovanja Ad future. V 20 letih je bilo podeljenih več kot 15 tisoč štipendij, za katerimi se skriva ravno toliko zgodb. Na spletni strani sklada in družbenih omrežjih smo objavili 20 kratkih zgodb, navdihujočih izkušenj, ki jih pripovedujejo sedanji in nekdanji Ad futurini štipendisti. V njih delijo svoje izkušnje in pogled na študij v tujini. Ogledate si jih lahko tukaj.